Temat brzmi tajemniczo i zapewniamy, że będzie ciekawy. Opowiada on o poważnych długach w spółdzielni mieszkaniowej.

Jak się tworzy dług w spółdzielni mieszkaniowej?

Najczęściej wynika on z niepłacenia czynszu. Załóżmy, że Twój czynsz wynosi 1000 zł miesięcznie. A więc po 12 miesiącach dług powinien wynosić 12 000 zł. Jednak w praktyce wynosi on znacznie więcej. Dlaczego tak się dzieje? To proste – do długu dochodzą jeszcze koszty związane z odsetkami, windykacją lub komornikiem.

Później spłata długu dodatkowo się komplikuje z naturalnych powodów, które za chwilę wyjaśnimy.

Czy wiesz, że odsetki z tytułu zaległości wobec spółdzielni mieszkaniowej, mogą osiągnąć nawet 60% długu. Zatem zamiast 12 000 zł, Twoje zadłużenie mogłoby wynosić 19 200zł.

Jeśli sprawę przejmie komornik…

Wtedy będą nas obowiązywały koszty takie jak:

Należność główna
Odsetki zaległe
koszt procesu
koszt klauzuli
koszty zastępstwa w procesie
koszty zastępstwa w egzekucji
dalsze odsetki (dzienne)

opłata egzekucyjne

Dodatkowo spłata takiego zadłużenia jest utrudniona z tego powodu, że w pierwszej kolejności spłacane są odsetki, a nie podstawa zadłużenia, zatem przy mniejszych kwotach do kilkuset złotych miesięcznie, spłata długu może być błędnym kołem.

Zadłużony jest każdy pełnoletni domownik

Jeśli mieszkasz ze swoimi rodzicami, a mieszkanie jest ich własnością, jednak Ty jesteś tam na stałe zameldowany, to także jesteś dłużnikiem i automatycznie jesteś zobowiązany do spłaty zadłużenia.

UWAGA: dotyczy to każdego pełnoletniego domownika.

Aby unikać zadłużenia wobec spółdzielni mieszkaniowej

Należy dbać o regularne spłacanie czynszu i innych opłat związanych z mieszkaniem. Jeśli jest to chwilowo utrudnione z powodu utraty pracy lub innych temu podobnych rzeczy, warto zastanowić się nad pożyczeniem pieniędzy od firm pozabankowych. Te spłacić jest znacznie łatwiej, gdyż odsetki naliczane są liniowo (od 500 zł czy od 2000 zł, zawsze jest taki sam procent), nie ma żadnych dodatkowych opłat w stylu: opłata egzekucyjna, koszta obsługi czy wiele innych, które narzuci nam komornik.

A zatem pamiętaj, że pożyczka pozabankowa może być ratunkiem w ciężkiej chwili – to dzięki niej nasze mieszkanie będzie bezpieczne, a żaden domownik nie będzie zagrożony.

Incoming search terms:

  • zadłużenie w spółdzielni mieszkaniowej
  • dług w spółdzielni mieszkaniowej
  • dlug w spoldzielni mieszkaniowej
  • zadłużenie w spółdzielni komornik
  • komornik dlugi w spoldzielni